Мовленнєві вправи та ігри вдома для дітей із затримкою психічного розвитку, з порушенням мовлення



Мета: формувати мовленнєві вміння, розширити словниковий запас, сформувати навички зв’язного мовлення
Овочі

Завдання 1. Що це?
Покажіть і розкажіть дитині про овочі, звертаючи увагу на те, де вони ростуть: під землею чи на землю. Наприклад: «Це овочі. Вони ростуть на грядках у городі. Це огірок. Він росте на землі…». 
Запропонуйте дитині:
Назвати овочі, які ростуть над землею; назвати ті, які ростуть під         землею.
Подивитись уважно на малюнок з овочами, заплющити очі й назвати овочі, які запам’ятали із картинки. Які овочі ростуть під землею, які – на землі?
Завдання 2. Колір овочів 
Запропонуйте дитині:
Знайти овочі зеленого кольору; сказати про це реченням.
Знайти і назвати овочі червоного кольору і т. ін.
Завдання 3. Якої форми овочі?
Попросіть дитину знайти і назвати овочі, схожі на круг, овал, трикутник, та з’єднати лінією кожний овоч з потрібною фігурою.
– Якої форми огірок, помідор, цибуля тощо? Наприклад, огірок –овальний, помідор – круглий…
Завдання 4. Скажи навпаки
Велика диня – маленька диня 
Довгий огірок – …
Твердий помідор – …
Дрібний буряк – …
Гіркий перець – …
Пізня капуста – …
Завдання 5. Овочеві соки
Запропонуйте дитині роздивитися овочі та назвати соки, що можуть бути з них виготовлені. Наприклад: цей сік виготовлений із моркви, тому він називається морквяним. Попросіть дитину пригадати і сказати, як називається пюре з картоплі, ікра з кабачків, суп з гороху, салат із буряка.
Фрукти



Завдання 1. Що це?
Покажіть дитині зображення фруктів і розкажіть про них. Наприклад: на картинці зображені фрукти. Це лимон, це груша, це яблуко… Фрукти ростуть на деревах. Є фрукти, які ростуть у наших краях, – сливи, вишні, груші, яблука. А є ті, що ростуть у теплих країнах, – лимони, апельсини, банани.
Завдання 2. Якої форми фрукти?
Попросіть малюка розповісти, яку форму мають зображені фрукти. Наприклад: «Слива має форму овала, вона овальна, а груша схожа на трикутник». Запропонуйте дитині, не дивлячись на картинку, назвати всі фрукти круглої форми, овальної форми. 
Завдання 3. 
Назвіть колір і форму фрукта та попросіть дитину відгадати, що це за фрукт, за цими двома ознаками (дитина може дивитися на картинку із зображенням фруктів). Наприклад: «Здогадайся, який фрукт я загадав(ла): він оранжевий і круглий. Це… А тепер ти загадай фрукт і назви його форму та колір, а я спробую відгадати». Запитайте дитину, що це за фрукт.
Якщо колір цього фрукта не жовтий, то це може бути… (апельсин, слива); не зелений – (гранат, вишня); не синій – (яблуко)…
Якщо форма цього фрукта не овальна, то це може бути… (яблуко, вишня); не кругла – (банан)…
Не круглий і не жовтий (слива), не зелений і не овальний (апельсин), не круглий і не оранжевий (банан)…
Завдання 4. Що можна приготувати з фруктів?
Майже із всіх фруктів можна приготувати смачний і корисний сік, зварити варення. Розкажіть дитині, як називатимуться соки і варення з різних фруктів, виділяючи голосом закінчення прикметників. Наприклад: сік з яблук – яблучний, варення з яблук – яблучне…
Попросіть малюка подивитися на банки і стакани із соком і розповісти, як вони називаються. Наприклад, сік зроблений зі слив – сливовий, а варення зі слив – сливове…
Запропонуйте дитині погратися у гру «Здогадайся, що я хочу: сік чи варення?». Я хочу яблучне…, я хочу вишневий…, я хочу вишневе…
Завдання 5. Придумай свій сік і назви його
Поясніть дитині, що сік можна приготувати відразу з декількох фруктів. Наприклад: «Я хочу зробити сік з яблук і слив, він називатиметься яблучно-сливовий». Називайте фрукти, а дитина нехай спробує назвати сік: слива і абрикос, груша і яблуко, яблуко і груша…
Завдання 6. Що не так?
Попросіть малюка виправити почуті помилки, наприклад: «На яблуні ростуть не груші, а яблука» .
На яблуні ростуть груші.
Апельсини, яблука та груші це овочі.
З персиків можна зварити абрикосове варення.
Сік з яблук називається сливовим.
Вишні ростуть на городі.
Яблуко за розміром більше вишні
Посуд


Завдання 1. Посуд
Попросіть дитину назвати предмети, зображені на малюнку, а також пояснити призначення кожного предмета (наприклад: «Це глибока тарілка. У неї наливають борщ, суп, кашу. Це – сковорода і т. ін.»). Як можна назвати одним словом усі предмети, зображені на малюнку? Запропонуйте дитині подивитися на малюнок, запам’ятати предмети, по пам’яті назвати їх.
Завдання 2. Частини посуду
Покажіть дитині справжній посуд і назвіть його частини (наприклад: «Це чайник. У нього с ручка, щоб тримати чайник, носик з отвором, щоб було зручно наливати чай, стінки та дно»).
Аналогічно попросіть дитину розповісти про інший посуд, що є на кухні. Запропонуйте дитині відгадали (а потім і самій загадати), який посуд ви описали: у неї є дно, стінки невисокі й одна ручка.
Завдання 3. Для чого потрібен посуд?
Поясніть дитині та покажіть, що і в який посуд кладуть (наприклад: «Це цукорниця. Вона називається так тому, що в неї кладуть цукор»).
Попросіть дитину показати, куди вона покладе масло, цукерки, салат, сіль, молоко, хліб і як відповідно називатиметься цей посуд.

Коментарі